Carelin Oy

Avförd 2025-04-01Kontrollerade uppgifter

Konsultverksamhet avseende företags organisation · Grundat 2017

5 447 981 €

Omsättning 2024 · omsättning

Företagets uppgifter

FO-nummer

2874541-8

Registreringsdatum

2017-12-14

Bolagsform

Aktiebolag

Ekonomiska uppgifter

Belopp i euro så som de angetts i de publicerade boksluten.

Patent- och registerstyrelsen publicerar maskinläsbara bokslut endast för de företag som lämnat in dem elektroniskt — omkring 2,7 procent av handelsregistret. Siffrorna är därför ofullständiga: de omfattar de räkenskapsperioder som gått att läsa, inte varje bokslut företaget lämnat in.

Nyckeltal2024202320222021
Omsättning5 447 981 €4 038 463 €2 077 520 €1 385 183 €
Försäljning av varor————
Försäljning av egna produkter och tjänster————
Personalkostnader−2 370 264 €−1 653 303 €−1 028 123 €−684 524 €
Avskrivningar och nedskrivningar−14 200 €−6 040 €−1 181 €−985 €
Rörelseresultat796 366 €492 051 €198 265 €130 157 €
Resultat före skatt795 746 €489 629 €198 253 €129 567 €
Inkomstskatt−166 043 €−102 727 €−42 138 €−25 463 €
Räkenskapsperiodens resultat629 704 €386 902 €156 115 €104 104 €
Kassa och bank1 092 524 €1 160 569 €490 798 €600 837 €
Omsättningstillgångar2 009 385 €1 885 390 €976 146 €727 025 €
Anläggningstillgångar42 601 €18 120 €3 544 €2 955 €
Balansomslutning2 051 986 €1 903 510 €979 690 €729 980 €
Kortfristigt främmande kapital1 223 623 €1 324 851 €637 933 €537 038 €
Långfristigt främmande kapital————
Främmande kapital1 223 623 €1 324 851 €637 933 €537 038 €
Eget kapital828 363 €578 659 €341 757 €192 942 €

Beräknade nyckeltal

Beräknade av Overit ur de publicerade värdena — det är inte siffror som företaget själv anger i bokslutet.

ÅrFörändring i omsättningFörändring i resultatNettomarginalSoliditetSkuldsättningsgrad
2024+34.9 %+62.8 %+11.6 %+40.4 %+59.6 %
2023+94.4 %+147.8 %+9.6 %+30.4 %+69.6 %
2022+50.0 %+50.0 %+7.5 %+34.9 %+65.1 %
2021——+7.5 %+26.4 %+73.6 %

Inkomstbeskattning, fastställd

Skatteförvaltningens offentliga uppgifter om inkomstbeskattningen. Beskattningsbar inkomst är varken omsättning eller räkenskapsperiodens resultat: det är det belopp skatten fastställts på, efter alla avdrag och tidigare förluster. Även ett stort företag kan visa noll.

SkatteårBeskattningsbar inkomstDebiterade skatterSkatteåterbäringKvarskatt
2024824 599 €167 771 €0 €0 €
2023503 801 €102 489 €6 959 €0 €
2022208 147 €42 323 €0 €22 008 €
2021135 308 €27 500 €0 €7 185 €
202082 972 €16 850 €2 448 €0 €

Källa: Skatteförvaltningen, offentliga uppgifter om inkomstbeskattningen (CC BY 4.0).

Kontroll

82/ 100 · Profilens fullständighet

Hur stor del av den offentliga uppgiften vi har. Det beskriver våra data, inte företaget — ett ungt företag med ett enda bokslut är inte riskabelt för att det har ett enda bokslut.

  • Namn och FO-nummer
  • Registrerad adress
  • Bolagsform
  • Huvudsaklig verksamhet
  • Momsnumret kontrollerat mot VIES
  • Styrelse och ansvarspersoner
  • Bokslut
  • Tre räkenskapsperioder eller fler
  • Färskt bokslut

Vad boksluten säger

  • Handelsregistret anger företaget som upphört.
  • Vinst under samtliga 4 publicerade räkenskapsperioder.

Det här är ingen kreditvärdering. Den bygger enbart på offentliga register — vi har varken betalningshistorik, domstolsuppgifter eller bankuppgifter. Varje signal anger det år och det belopp den kommer ur, så att den går att kontrollera.

Näringsgrenar

1 näringsgrenar på registeranteckningen

  • Konsultverksamhet avseende företags organisation

De understrukna leder till de övriga företag som registrerats för samma näringsgren. Resten är för specifika — bundna till ett enskilt tillstånd, till exempel — för att ha en egen sida.

Registeranteckning

Register
Kaupparekisteri
Anteckningens nummer
2874541-8
Registermyndighet
Patentti- ja rekisterihallitus
Registrerad
2017-12-14
Avförd
2025-04-01

Källa: handelsregistret, Patent- och registerstyrelsen. PRH:s uppgift senast ändrad 2026-08-19.

Registerhistorik29 händelser

Anmälningar registrerade i handelsregistret och registeranteckningar, i datumordning.

  1. Bokslut

    Bokslutshandlingar

    Handelsregisteranmälan · Bokslutsanmälan · Diarienummer 2025/29304V

  2. Skatteregister

    Avförd ur registret

    Tax Administration

    Registeranteckning

  3. Skatteregister

    Avförd ur registret

    Prepayment register

    Registeranteckning

  4. Skatteregister

    Avförd ur registret

    VAT register

    Registeranteckning

  5. Skatteregister

    Avförd ur registret

    Employer register

    Registeranteckning

  6. Upplösning och avregistrering

    Avförd ur registret

    Registeranteckning

  7. Upplösning och avregistrering

    Verkställande av fusion · Upplösning/upphörande

    Handelsregisteranmälan · Diarienummer 2025/00725H

  8. Upplösning och avregistrering

    Avförd ur handelsregistret

    Registeranteckning

  9. Fusion

    Fusionsplan

    Handelsregisteranmälan · Ändringsanmälan · Diarienummer 2024/06181J

  10. Fusion

    Kallelse

    Handelsregisteranmälan · Fusionsansökan · Diarienummer 2024/06182G

  11. Ansvarspersoner

    Prokuror

    Handelsregisteranmälan · Ändringsanmälan · Diarienummer 2024/448694

  12. Ansvarspersoner

    Styrelse · Prokuror · Ändring av bolagsordning/avtal/stadgar · Verkställande direktörer

    Handelsregisteranmälan · Ändringsanmälan · Diarienummer 2024/712745

En anmälan om ansvarspersoner anger bara att uppgifter om ansvarspersoner eller firmateckning har ändrats. Patent- och registerstyrelsens öppna data innehåller inga personnamn, och därför publiceras inga här.

En handelsregisteranmälan anger vilken sorts anmälan som registrerats och när — inte vilken uppgift som ändrades eller vad den ändrades till. Ett värde som visas intill en händelse kommer ur registrets egna datafält, inte ur anmälan.

Anmälningshistoriken omfattar anmälningar registrerade från och med den 7 november 2014. Äldre registeranteckningar syns bara i den mån registret publicerar deras datum.

Var det här företaget syns i övrigt

Datakällor

Register- och bokslutsuppgifter kommer från Finlands officiella offentliga register; momsnumren kontrolleras mot EU:s VIES-tjänst.

Uppgifterna hämtade: 2026-10-11

Behandlade räkenskapsperioder (4)

  • 2024-01-31

    2024-03-05

  • 2023-01-31

    2023-06-28

  • 2022-01-31

    2022-08-19

  • 2021-01-31

    2021-08-07

Följ med Radar

Aviseringar om ändringar i styrelse, bokslut och status — i Overit-appen.

Öppna Overit-appen

Källor och begränsningar

  • Register- och bokslutsuppgifter kommer från Finlands officiella offentliga register; momskontrollen från EU:s VIES-tjänst.
  • De beräknade nyckeltalen (årsförändringar, marginaler, relationstal) räknas fram av Overit ur de inlämnade värdena — de är varken officiella siffror eller en kreditvärdering.